Yagi pro kanál 58 - rychlý bastl

Materiál:
Prvky: elektrikářský drát (1 žíla) průřez 6 mm^2 (= průměr cca 3 mm) včetně izolace
Ráhno: hliníkový jekl 10x10 mm, délka 1m, mírně předražený z OBI

Níže uvedené rozměry počítají s tím, že prvky jsou od ráhna izolované = do ráhna vrtejte díry o průměru cca 4 - 4.5 mm (kolik má Váš drát včetně izolace). Na tuhle práci je nejlepší stojanová vrtačka. Prvky zafixujte v ráhnu zakápnutím vhodným lepidlem (třeba Chemoprén). Dipól je klasický skládaný ovál - uzpůsobte si ho pro Váš symetrizační člen.

Pro použití ve venkovním prostředí doplňte plastovou krabičku pro symetrizační člen, svrchu nešetřete silikonem a zespodu udělejte díru pro odkap kondenzátu. Můžete zakápnout konce prvků lepidlem aby neoxidovaly (pro lepší elektrickou jakost), použijte nerezový spojovací materiál... Pro montáž na stožár použijte třeba hotový pozinkový děrovaný plech tl. 2mm z OBI, tamtéž se dá koupit nerezová závitová tyč M4.

Teoretický zisk této antény při přesném provedení je přes 14 dB. Ale provedením je to bastl - nebojte se experimentovat. Yagiho anténa má sice teoreticky několik sekcí s různými funkcemi, prakticky se ale nestyďte anténu zkrátit třeba až na 4 prvky (reflektor + zářič + 2 direktory), pokud nepotřebujete plný zisk a zas nechcete downgrade na holý dipól... Odstup signálů ze zadního směru se dá vylepšit poctivějším reflektorem (sítem nebo kusem plechu, můžete zkusit parabolický tvar apod).

Yagimax rules...