Pomalá XPčka

...kudy ven z akutní krize a jak příště zgruntu na to...

Úvodem

Asi to zná každý, kdo se o Windows na svém počítači musí starat sám. Nainstalujete, nějakou dobu fungují, pak zpomalují, zpomalují, až to přestane být k vydržení, pořád na ně čekat. Nebo třeba k razantnímu zpomalení může dojít i dost náhle, znenadání.

Zkušenější uživatel třeba zkusí nějakého antiparazita, ale většinou nakonec dojde na zaručenou medicínu: reinstalovat. Sečtělejší administrátor-samouk má ponětí, že pokud se má výsledek dostavit, je vhodné při reinstalaci diskový oddíl čerstvě "zformátovat" (znovu vytvořit souborový systém), protože při reinstalaci "přes stará data" se sice zachovají instalace většiny softwaru, ale dost možná taky balast a paraziti, kvůli kterým jsme se k reinstalaci původně odhodlali...

Reinstalovat zgruntu, to znamená napřed přemístit cenná data na nějaký další disk. Což se na zásadně nabořeném systému dělá třeba i dost těžko. Ono už projít adresáře na disku a vypreparovat všechno, co nám stojí za záchranu, může být poměrně pracné, pokud struktru adresářů nebudujete odjakživa s rozmyslem. Další věc, která vysloveně bolí, je reinstalace všech aplikací po reinstalaci holých Windows. Třeba osobní konfigurace aplikací ani nejde nějak jednoduše sdružit do společného adresáře pro snadné zálohování...

Situace je o dost jednodušší, pokud máme historickou zálohu čerstvě nainstalovaného systému, případně včetně našich oblíbených aplikací. Ale i to má své háčky. Čím starší je záloha, tím víc toho bude třeba po obnově aktualizovat, často manuálně a jednotlivě. Čím mladší je záloha, tím větší je riziko, že bude již obsahovat problém, který se snažíme reinstalací řešit.

Relativně šťastni mohou být uživatelé, kterým se o firemní PC stará profík. Nicméně hromadná správa IT představuje pro koncové uživatele také určitá omezení, přinejmenším poměrně striktní interní pravidla, co se smí a co ne. Především však o této variantě tento text nebude. Pro správce a uživatele v této situaci bude zajímavý spíš okrajově.

Existuje tedy pro samorostlého bojovníka s nepřízní operačního systému nějaká šance na jednodušší život se svým osobním počítačem? Existuje, je tu několik možností, jak si život zjednodušit. Je tu několik věcí, které lze zkusit pro vyproštění již "zavzdušněných" Windows, a dále lze doporučit některá preventivní opatření, počínaje prvotní instalací, aby se člověk do podobné krize především pokud možno vůbec nedostal.

Co dělat, když už jsou Windows nepoužitelně "zabržděné"

Předně je potřeba ořezat na minimum všechno, co se startuje při přihlášení. Na tohle je hodně dobrý nástroj HijackThis - původním určením jednoduchý nespecifický odblešovač.
Zkušenější uživatel má přehled, že kromě menu "po spuštění" (ve Start menu) se mohou různé věci startovat při startu systému také z vybraných větví Windows Registry (HKLM/Software/.../CurrentVersion/Run,RunOnce,HKCU/dtto.), nebo jako systémová "služba" (service) nastavená na automatický start, nebo třeba pomocí login scriptu, který se nastavuje v systémových politikách... a jsou i další způsoby a místa, kde se může různý plevel zachytit, ať už v holém systému, nebo třeba jako BHO v MSIE, nebo jako plugin v Mozille. HijackThis zná potřebné podrobnosti a mravenčí práci odvede za nás. Projde systém a ukáže spoustu potenciálního plevele hezky pohromadě v jednom okně a nabídne zaškrtávací okénka (checkboxy) pro každou nalezenou položku, takže máme možnost tyto položky vypreparovat i s kořínky, hezky pečlivě / selektivně / jednotlivě.

Jinou zajímavou utilitou, kterou lze přehledně ovládat co všechno se startuje, je Autoruns od SysInternals (před časem firmu koupil Microsoft).

Potažmo musíte mít přehled, co je v systému potřeba a co ne. Který soubor k čemu patří (co dělá), to se dá často posoudit podle adresáře, odkud se ta věc tahá, nebo podle názvu "výrobce", který bývá udán. Občas takhle odhalíte a ručně odstraníte vysloveného parazita (často bydlí v C:\Windows\system32). Pokud se jedná o užitečné věci, je otázkou, co si ponechat a co ne = je to v mnoha případech věc osobního názoru a vkusu.

Pár tipů:

Věci které HijackThis neukáže:

Dále je vhodné smazat zbytečná data, dočasné soubory:


Dobrým pomocníkem při hledání, které adresáře na disku obsahují příliš mnoho dat, je FreeCommander (jeden z mnoha klonů Norton Commandera) a jeho zobrazení velikosti adresářů pomocí ALT+F9. Chvíli trvá, než se velikosti rekurzivně načtou. Případně použijte kterýkoli jiný Váš oblíbený souborový manažer, který tuto funkci obsahuje - je jich asi milion, i pokud počítáme jenom dosud udržované značky (Total Commander, Windows Commander, File Commander, FAR Manager, Midnight Commander, ...).
Čím méně dat se bude na disku válet, tím větší urychlující efekt bude mít následná defragmentace.
Toto je mimochodem další dobrý důvod, proč mít samostatný diskový oddíl na uživatelská data (včetně instalaček, které si chcete archivovat). Potažmo je taky dobré, ještě před defragmentací stáhnout všechny updaty (a teprve následně smazat $NTbackup$ - pokud se nebojíte špatných updatů).

Systém pročešte postupně antivirákem a antiparazitem (je dobré oběma vypnout rezidentní štít, aby se navzájem nezpomalovaly). Zvolte "full scan", tj. aby tyto nástroje skenovaly všechny soubory, tj. nikoli pouze soubory, které jsou podle přípony infikovatelné.
Mějte na paměti, že dnešní viry a paraziti si navzájem pomáhají na palubu, a když už je začnete hledat, obvykle jich najdete celou partičku. Takže nevypínejte antivirus ve chvíli, kdy najde prvních pár "infikovaných objektů" a nechte ho, ať disk pročeše celý.

Někdy člověk váhá, kde vůbec začít - za který konec to chytit. Někteří paraziti/viry/rootkity jsou schopny systém natolik zatížit a zpomalit, že na něm skoro nejde pracovat, kvůli zahlcení průchodnosti disku nejde skenovat nebo mazat drobné soubory (keše browserů) - případně se parazit aktivně brání instalaci a aktualizaci běžných antivirů/antiparazitů, nebo sežere svou činností celou kapacitu přípojky do internetu (spam zombie). Někdy jde parazit vykostit pomocí HijackThis, často nikoli. Vlastně vznikají problémy typu "vejce a slepice":


Osobně se vžycky snažím napřed vypnout rezidentní antivir+antiparazit, ručně promazat, pak odblešovat. Když to nejde, zkusím napřed "smart scan" antivirem a antiparazitem, často už první fáze "hledání obvyklých podezřelých a skenování RAMky" leccos najde - když pak odblešovač začne zdlouhavě skenovat celý obsah disku, můžete ho přerušit a odstranit jenom blechy již nalezené. Třeba už tohle systému uleví a pak můžete pokračovat v ručním čištění a kompletním odblešení.
Někdy se s tím opravdu nedá "zaživa" hnout. Pak pomůže vymontovat disk a připojit ho k druhému počítači, na kterém je čistý OS, vyčistit a proskenovat ho v tomto druhém počítači. Je to krajní řešení, ale někdy to jinak nejde (pokud nechcete rovnou reinstalovat). Pokud máte na výběr mezi připojením přes externí USB/(IDE|SATA) adaptér a nativním IDE|SATA kabelem (případně pasivní redukcí IDE 2.5"/3.5"), určitě dejte přednost nativnímu připojení, přístup přes USB je pomalý.

Systémový disk defragmentujte. Velmi dobrý optimalizující defragmenter je MyDefrag. Svého času byl open-source, dnes už je to "jenom" freeware. Doporučuji "skript" nazvaný SortByName - je vhodné ho před použitím zkopírovat z podadresáře "Example Scripts" do "Scripts" (nebo spustit MyDefrag poklepem na tento soubor přes asociaci podle přípony). Tento skript způsobí, že soubory z konkrétního adresáře budou na disku pohromadě za sebou - to minimalizuje počet seeků při startu aplikací, tj. urychluje start aplikací. MyDefrag tento postup kombinuje s několika dalšími chytrými nápady, jak data na disku uspořádat.

Pak je tu jeden fígl, pokud systém při přihlašování dlouho čeká na hlášce "Načítám osobní nastavení" (případně na této hlášce úplně vytuhne).
Z příkazového řádku:

      netsh winsock reset catalog
      
Funguje to pod normálním přihlášením, nebo i v safe módu, pokud už se vůbec nedá normálně přihlásit.

Dále je možné zapnout ukecané hlášky, co se zrovna loaduje při přihlašování do systému (umožní najít viníka, který dlouho zdržuje).

Jak nejlíp začít, pokud instalujete zgruntu - plus obecná hygiena

Následuje pár tipů z oblasti instalace a správcování Windows na samostatném uživatelském PC, základní uživatelské hygieny, plus pár tipů pro lepší pohodlí/duševní zdraví (opět často věc názoru).

Pokud chcete, aby Windowsy vydržely dlouho zdravé, snažte se dodržovat určitou "hygienu" a "vyvarovat se promiskuity":

Základní zásada se dá přeložit jako "cui bono". Pokud Vám někdo nutí nějakou blbůstku k instalaci zadarmo, buďte nanejvýš ostražití. Velmi pravděpodobně má na paměti spíš svoji kapsu, než Vaše dobro.

Poučky jako "neklikat na podezřelá tlačítka uvnitř HTML stránek" nebo "vyskakovací okna zavírat křížkem" nemají bohužel stoprocentní účinnost, zejména ne u lidí, kteří se neorientují v softwaru a HTML "pod kapotou". Některé nástrahy vypadají opravdu přesvědčivě, a naopak otravná vyskakovací okna dnes používají i vcelku neškodné weby (různé reklamy, ankety o spokojenosti apod.).